Ubieranie się taniej

...ciuchami nazywa się różnie: second-handy, ciucholandy i lumpeksy. Wiele właścicieli często oburza się o to ostatnie określenie, ponieważ w ich mniemaniu ma ono negatywny wydźwięk. I faktycznie kiedyś to określenie źle się kojar

Ubieranie się taniej to z pewnością dobra inwestycja dla trochę biedniejszych, jednak czy ogólnie ciucholandy są opłacalne? Krótko o lumpeksach.

Lumpeks czy to obraźliwe określenie?

Sklepy z używanymi...ciuchami nazywa się różnie: second-handy, ciucholandy i lumpeksy. Wiele właścicieli często oburza się o to ostatnie określenie, ponieważ w ich mniemaniu ma ono negatywny wydźwięk. I faktycznie kiedyś to określenie źle się kojarzyło, zwłaszcza młodym wówczas osobom.

Jednak obecnie słowo 'lumpeks' nie ma już takiego negatywnego nacechowania i nie kojarzy się z tandetą czy niskiej jakości ciuchami. Nie ma więc powodów do unoszenia się jeśli ktoś nazwie ciucholand lumpeksem, ponieważ nie miał nic złego na myśli.


Przeszłość ciucholandów

Rozkwit tej branży w Polsce spowodowała transformacja ustrojowa, dzięki czemu łatwiejsze się stało się sprowadzanie odzieży używanej z Zachodu. Zjawiskiem tym zainteresował się polski Rząd i w roku 2002 pod pretekstem, że sprowadzana odzież używana ma negatywny wpływ na środowisko odpowiednik rozporządzeniem wprowadzono całkowity zakazie sprowadzania do kraju niesortowanej odzieży i przeznaczania jej do celów handlowych. Przepis ten nie dotyczył odzieży posortowanej, czyli poddanej uprzedniej dezynfekcji oraz dezynsekcji. Jednakże te zabiegi spowodowały duży wzrost cen.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ciucholand


Markowe czy marketingowe ciuchy...

Marketing w ciuchach markowych to główna przyczyna ich wysokiej ceny, a nie jako mogłoby się wydawać ich jakość. Niestety bywa, że te markowe ciuchy są gorzej wykonane niż ich bazarowe odpowiedniki. Modele, które są sprawdzone można znaleźć np. w ciucholandach. Pomijając oczywisty fakt, że w lumpeksach są po prostu tańsze, a często nie jesteśmy w stanie powiedzieć, że były używane.

Niektórzy nie kupują ciuchów markowych z powodów ideologicznych i moralnych. Co też jest zrozumiałe, ponieważ pracownicy szyjący te ciuchy nie dostają nawet 5% wartości tych ciuchów, co wręcz zniechęca do kupowania ich produktów.


Sezonowe zakupy

Jak oszczędzić sobie dużych wydatków na ciuchy sezonowe? Wystarczy wybrać się do najbliższego ciucholandu i wybierać spośród dostępnego asortymenty. Warto też dowiedzieć się w jakie dni w danym sklepie są dostawy i iść w ten dzień. Wtedy wybór będzie bardzo duży na pewno wybierze się coś dla siebie.

Można też skorzystać z ciucholandów internetowych, które oferują łatwiejsze przeglądanie produktów oraz często też lepsze ceny niż w sklepach stacjonarnych. Tak więc nie trzeba wydawać fortuny, aby się ubrać jesienią czy też wiosną.



© 2019 http://zetta.lubin.pl/