Pracujesz za granicą? Zobacz jak dojechać

pracowników. Wiele przedsiębiorstw pośredniczących pomiędzy zagranicznym pracodawcą a potencjalnym polskim pracownikiem oferuje właśnie taki transport. Z drugiej strony, często także grupa pracowników posiadających stałą posadę z

Pracujesz za granicą? Zobacz jak dojechać

Zagraniczny transport busem ? jak najlepiej zorganizować podróż?

Busy to jedne z najchętniej wykorzystywanych środków transportu służących do organizacji zagranicznych przewozów pracowników. Wiele przedsiębiorstw pośredniczących pomiędzy zagranicznym pracodawcą a potencjalnym polskim pracownikiem oferuje właśnie taki transport. Z drugiej strony, często także grupa pracowników posiadających stałą posadę za granicą sama podejmuje organizację transportu, co jest także możliwe właśnie dzięki busom, które są o wiele tańsze niż na przykład kolej. Zorganizowanie we własnym gronie takiego przejazdu jest bardzo proste, ponieważ wiele firm transportowych oferuje swoim klientom transport w naprawdę dowolnym kierunku.


Konstrukcja autobusu - historia

Poprzednikami autobusów w drogowym transporcie pasażerskim były dyliżanse i omnibusy ciągnięte przez konie. W niektórych krajach (Wielka Brytania i Francja) już w XIX wieku rozpowszechniły się także omnibusy o napędzie parowym, jednak konieczność wożenia dużych masowo i objętościowo zapasów wody oraz paliwa nie sprzyjały rozwojowi konstrukcji tych pojazdów. W Anglii w 1865 rozwój parowych omnibusów zablokowała tzw. ustawa o czerwonej fladze (Red Flag Act), praktycznie zakazująca ich używania.

Wynalezienie silnika spalinowego pod koniec XIX wieku umożliwiło powstanie omnibusów spalinowych ? czyli autobusów (auto ? sam, bus ? końcówka łacińskiego przypadku ze słowa omnibus = dla wszystkich, dosłownie ? wszystkim). Pierwsze konstrukcje (pierwotna nazwa Automobil-Omnibus, następnie Auto-Omnibus) powstały w firmie Benz na początku jej istnienia i w 1895 roku podjęły komunikację w Niemczech. Pierwsze autobusy powstawały przez zabudowę kabiny pasażerskiej na podwoziu samochodu ciężarowego i były napędzane silnikami o zapłonie iskrowym. Trzecia ? po fabrykach Daimlera i Benza ? niemiecka fabryka pojazdów silnikowych, Stoewer w Szczecinie była pierwszą fabryką autobusów4 sensu stricto. Produkcję rozpoczęto tam w latach 1899?1900. Wykonywano wtedy m.in. podwozia na eksport, karosowane w miejscu dostarczenia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Autobus#Historia_konstrukcji


Zagraniczne kursy busami

Przewóz busami pracowników to jedna z najczęściej spotykanych form transportu osób za granicę do pracy. Nic więc dziwnego, że większość sporych firm transportowych oferuje takie usługi. Zagraniczne kursy busami są czasem organizowane odgórnie, w określonych dniach i godzinach, a czasem na zamówienie większej liczby osób ? na przykład w okresie po świętach, gdzie wyjeżdża naprawdę sporo ludzi. W wielu przypadkach pracownicy sami decydują się na wynajęcie takiego środka transportu, gdyż jest to opłacalne, gdy osób chętnych do skorzystania z busa jest wiele. Jest to dość opłacalne dla pasażerów, gdyż nie muszą się oni koncentrować na jeździe, a mogą jeszcze odpocząć. Co więcej, po dotarciu na miejsce znika dla nich problem auta, które trzeba by gdzieś parkować i tak dalej.



© 2019 http://zetta.lubin.pl/