Biznesplany w praktyce

o czytania.Biznesplan, definicja w WikipediiBiznesplan (plan biznesowy, ang. business plan) ? dokument przedsiębiorstwa zawierający ocenę opłacalności przedsięwzięcia gospodarczego1. Sporządzany na potrzeby wewnętrzne i zewnętrzne

Biznesplany w praktyce Kwestia udanego biznesu to dynamiczny start. Czasami konieczne są lub pokrewne usługi. Dzisiaj krótko na temat powstawania nowych przedsiębiorstw, planów oraz marketingu. Zapraszam do czytania.

Biznesplan, definicja w Wikipedii

Biznesplan (plan biznesowy, ang. business plan) ? dokument przedsiębiorstwa zawierający ocenę opłacalności przedsięwzięcia gospodarczego1. Sporządzany na potrzeby wewnętrzne i zewnętrzne przedsiębiorstwa ? m.in. w celu pozyskania źródeł finansowania inwestycji. Zawiera opis celów, jakie przedsiębiorstwo zamierza realizować w przyszłości z uwzględnieniem istniejących uwarunkowań rynkowych, finansowych, marketingowych, technologicznych, organizacyjnych i kadrowych. Jego elementami są m.in. analiza finansowa, analiza rynku, analiza SWOT.

Biznesplan często sporządzany jest jako załącznik do wniosku kredytowego. Kredytobiorca musi wykazać, że nowe przedsięwzięcie będzie rentowne. W celu efektywnego zarządzania biznesplan powinny sporządzać zarówno nowo tworzone przedsiębiorstwa, jak i przedsiębiorstwa już funkcjonujące w przełomowych momentach związanych ze zmianą profilu działania, wejściem na nowe rynki, przeprowadzeniem fuzji lub przejęciem.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Biznesplan


Nie musi się udać, ale warto

Rozpoczęcie własnego biznesu to zazwyczaj bardzo dobry pomysł, nie ważne czy sam interes się rozkręci, czy nie. Jednak doświadczenie, które wyniesiemy z tego okresu prowadzenia firmy będzie bezcenne i wiele osób, którym nie wyszła pierwsza firma, za jakiś czas otwierając kolejną.

Pierwsza firma nie zawsze jest skazana na porażkę, bardzo dużo zależy od branży, naszego planu, pracowitości i szczęścia. Można te czynniki poznać przed założeniem firmy. Robi się różne badania finansowe i przewidywania, oraz oczywiście biznesplany, które są ostatnio coraz częściej stosowane.


Wady i zalety dotacji z UE

Dotacje dla nowo powstałych firm to program wspierania rozwoju gospodarki w Polsce wpierany przez Unię Europejską. Jednak dotacje żądzą się swoimi prawami, więc nie każdy może je otrzymać. Nie są to również pieniądze, które można wydać na cokolwiek. W ramach dotacji trzeba rozpisać budżet, który przewiduje rozdysponowanie tych dodatkowych pieniędzy. I w ten sposób, czasami firmy są zmuszone wydać na promocję i marketing pieniądze, które bardzie przydałyby się na towar, albo na odwrót.

Oczywiście, aby otrzymać dotację należy najpierw złożyć wniosek, a temat nie jest prosty. Bez doświadczenia i znajomości wszystkich norm i ustaw z tym związanych praktycznie niemożliwe jest otrzymanie dotacji bez skorzystania z usług doradcy do tych właśnie spraw. Na szczęście jest wiele firm i osób trudniących się wypełnianiem wniosków i prowadzeniem dokumentacji w tym zakresie.



© 2019 http://zetta.lubin.pl/