Belgia, Niemcy Holandia - opłaca się autokarem

owstańcy listopadowi z zaboru rosyjskiego Mateusz Beksiński (1814?1886) i Walenty Lipiński (1813?1898) osiedlili się w Sanoku. W 1832 założyli kowalsko-kotlarski zakład rzemieślniczy, w którym rozpoczęli produkcję kotłów, narzędzi

Belgia, Niemcy Holandia - opłaca się autokarem ink

Marka - autosan

Autosan ? marka polskich autobusów, produkowanych niegdyś w Sanockiej Fabryce Autobusów ?Autosan? w Sanoku.

Historia przedsiębiorstwa sięga pierwszej połowy XIX wieku. Dwaj byli powstańcy listopadowi z zaboru rosyjskiego Mateusz Beksiński (1814?1886) i Walenty Lipiński (1813?1898) osiedlili się w Sanoku. W 1832 założyli kowalsko-kotlarski zakład rzemieślniczy, w którym rozpoczęli produkcję kotłów, narzędzi miedzianych i innych przedmiotów użytkowych. Warsztat był umiejscowiony przy obecnej ulicy Podgórze. Z czasem uruchomiono w nim produkcję narzędzi i urządzeń dla górnictwa i przemysłu naftowego, przemysłu gorzelniczego i browarnictwa. W 1886 Walenty Lipiński przekazał warsztat synowi, niespełna 30-letniemu Kazimierzowi.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Autosan


Autobusy XXI wieku

Nowością drugiej połowy XXI wieku jest tworzenie hybryd ? autobusów elektrycznych, korzystających głównie z akumulatorów(w opozycji do klasycznych trolejbusów), ale będących w stanie doładować prąd w trakcie jazdy. Bardzo nowoczesnym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tym celu nie trakcji elektrycznej napowietrznej czy metalowej szyny, ale technologii SMFIR (z j. ang. Shaped Magnetic Field in Resonance), po przejechaniu nad obszarem zasięgu pola, uzupełniana jest energia, bez kontaktu stykowego. Tego rodzaju pojazdy wykorzystywane są np. w miejscowości Gumi. Jest to realizacja proponowanych futurystycznych wizji z XX wieku, np. w popkulturze gra Wipeout5.

W Singapurze testowane są w normalnym ruchu ulicznym, w pełni autonomiczne autobusy, gdzie pasażer dokonuje wyboru przystanku, a autobus dzięki LIDARowi oraz komputerom wybiera trasę i omija przeszkody podczas jazdy. Celem jest rozwiązanie problemu tzw. ?ostatniej mili?

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Autobus#XXI_wiek


Dlaczego warto wyjechać do pracy razem z całą ekipą?

Większość osób udających się po raz pierwszy do innego kraju w celu zarobienia większej ilości pieniędzy niż jest to możliwe w Polsce, decyduje się na wspólny wyjazd z innymi pracownikami. Szczególnie w przypadku dalej położonych krajów europejskich takich, jak na przykład Szwecja ma to spore znaczenie. Warto udać się w podróż z innymi pracownikami, gdyż dzięki temu możemy dowiedzieć się co nieco o panujących tam warunkach, poznać podstawy języka czy też uzyskać informacje o tym, jakie zadania będziemy tam wykonywać. Większość firm zajmujących się zatrudnianiem polskich pracowników za granicą umożliwia im wspólny transport busem, gdyż jest to nie tylko najtańsza forma transportu, ale także opcja, przy której mogą się poznać i udzielić informacji szczególnie początkującym pracownikom.



© 2019 http://zetta.lubin.pl/